שוגון חקירות פרטיות
* שם מלא:
טלפון:
* דואר אלקטרוני:
* נושא:
* תוכן:
* - שדות חובה

גירושין
בישראל מתנהל הליך הגירושין הן במסגרת בתי הדין הרבניים להם ישנה סמכות לדון בענייני הגט וגם לנסות להשכין שלום בית, והן בבתי משפט אזרחיים בדרגה של בית משפט שלום המיועדים לכך ובהגדרתם המדויקת הם בתי משפט לענייני משפחה. לבתי משפט אלו ישנה סמכות שיפוט בעניינים הקשורים לגט ולסכסוך המשפחתי: שאלת המזונות – הן לילדים והן לאישה, החזקת הילדים, הסכמי משמורת, תקפותו של הסכם ממון, תביעות רכוש, תביעות כספיות ועוד נושאים אחרים.

רבים נוטים לחשוב, כי לגבר עדיף לבצע הליך גירושין בבית דין רבני בעוד לאישה עדיף בבית משפט לענייני משפחה. אך, למעשה, הערכאה המשפטית הטובה ביותר לכל אחד מהצדדים נקבעת לאור הנסיבות המשתנות בכל מקרה ומקרה. לדוגמה, אם דירתם של בני זוג רשומה על שמה של האישה, אזי עדיף לגבר לפנות דווקא לבית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין הרבני. בבית הדין הרבני ייבדקו את הנסיבות בהן נרכשה הדירה והאם הרישום הוא רק פורמאלי.

חשיבות רבה ישנה למהירות בה פועלים הצדדים. לעיתים העיתוי של הגשת התביעה הוא משמעותי ביותר. אם ברצונכם להבטיח את זכויותיכם עליכם לפנות לעורך הדין ולתכנן את דרכי הפעילות שלכם מראש.

לא תמיד נחוץ הליך גירושין קשה, מסורבל וממושך. החכמים והשקולים בתוכנו יעדיפו לסיים את ההליך בשקט, ללא מריבות, מאבקים, הוצאה לפועל ושאר צורות אחרות. תמיד עדיף כי תיישבו את המחלוקות באופן שקט וחברי, ותוך ניהול דיון הוגן. גם אם לא נחתם הסכם ממון כנהוג היום בעת הנישואין אפשר לאחר דיון מושכל להגיע לפשרה בנושא מזונות, משמורת, רכוש ונושאים אחרים.

בעת עריכת הסכם הגירושין הקפידו על כמה נושאים:
  1. לעיתים הסכם "שלום בית" הוא מלכוד שמטרתו להביא להישגים כספיים והישגים ברכוש של הצד המנסח. הימנעו מחתימה על הסכם זה אם אינכם מעוניינים ואם לא קראתם אותו בעיון. הסכם כזה עלול להתגלות מאוחר יותר כבעייתי – אתם עלולים לוותר על זכויותיכם שעוגנו בתוך הסכם ממון ולהיגרר אף להליכים של הוצאה לפועל.
  2. צריך שההסכם ינוסח על-ידי עורכי הדין של שני בני הזוג, וייתן מענה לצרכים ולדרישות של שניכם. אל תמנעו מפירוט אם הוא נדרש או עמדו על-כך ששני עורכי הדין יהיו מעורבים בניסוח ההסכם באופן פעיל. חיסכון פירושו פעמים רבות הפסד כסף רב במשך.
  3. טרם הניסוח והחתימה על החוזה בדקו את הרכוש ואת הזכויות של בני זוגכם. הרכוש של בני זוגכם יכול להיות רב ומגוון: מקרקעין ונדלן, מכוניות, חשבונות בבנקים, חסכונות, קופות גמל וכדומה. עליכם לוודא שהישגכם הרכושיים לא יפחתו מאילו של בן זוגכם.
  4. אם ישנם ילדים, דאגו לקבוע את גובהם של מזונות הילדים לפי רמת החיים לה הם הורגלו ואף גבוה מזה.
  5. כדאי מאוד שהצד השני הוא שיציע את קווי ההסכם, כדי שתדעו כיצד לכלכל את צעדיכם ועל מה הוא מוכן להתפשר.


לסיכום, תמיד עדיף כי תגיעו לפשרה לאחר עריכת דיון שקט. כדאי שתקפידו על השמירה על זכויותיכם ועל חמשת הנושאים הנ"ל, כך תסיימו את ההליך ללא מריבות מיותרות ובתחושה של שביעות רצון.